Letní tábor - Star Wars: Mladí rytíři Jedi
 

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii...

Se sešli ti nejlepší válečníci ze všech planet (nejvíce tedy z těch nacházejících se v okolí Brna), aby se vypravili na tajnou misi a stali se novými rytíři Jedi. A to jsme právě my a je nám hned jasné, jak opravdické toto dobrodružství bude, protože okolo už obchází Obi-wan Kenobi (i když všem říká, ať ho neprozradíme, a svůj světelný meč nám půjčuje jen tajně) a za stromem se kdosi převléká za stormtroopera. Koukáme, že jsou tu s námi i kamarádi, které jsme poznali, když jsme se na jediské misi sešli minule.

A to už se naloďujeme do docela luxusního raketoplánu a dozvídáme se, že míříme na skrytou rebelskou základnu na planetě Endor. Tak teď se jen zabavit během cesty a při malování a karetních hrách prokázat, že tato mise je určena opravdu nám!

Po příletu už nás vítá nejen stylová hudba (té si během výcviku a bojů vůbec užijeme), ale také opravdový Žvejkal. Ano, zřejmě tu jsme správně! Tak se společně všichni pěkně seznámíme, ubytujeme se ve svých kajutách a můžeme se připravit na zítřejší dobrodružství.


Hned následující den náš výcvik započne pod vedením Obi-wan Kenobiho. Než bychom mohli aspirovat na rytíře Jedi, chce Kenobi, abychom se každý procvičili v jedné profesi, kterou nám zadají vůdci našich oddílů, a proti tomu vůbec nic nenamítáme, i když tedy už bychom moc chtěli vzít do rukou světelné meče.

Kdo z nás tedy bude lepší pašerák?


Anebo voják?


Každopádně se každý chceme stát námezdním lovcem, protože kdo by si nechtěl zaházet hvězdicí nebo zastřílet z luku?


Ale zjišťujeme, že utajení naší základny bylo odhaleno! Darth Maul dlouho pátral po Kenobim, aby se mu mohl pomstít za dávnou prohru v souboji. Slyšíme, jak se transportéry vesmírného gangu snáší nad lesy. Na pokyn zaujmeme obranné pozice. Ale nemáme dostatek zbraní, když vybereme celou zbrojnici, jeví se jako nejlepší obrana omračující granáty. Vyzkoušíme si, že to jimi docela štípe, takže věříme, že jako obrana vystačí.


Nad celou základnou zazní ta správná dramatická hudba, která nám rozbouří krev v žilách a posílí bojového ducha. Obi-wan Kenobiho nedáme! A to už ti nejodpornější gangsteři z celé galaxie přicházejí s Darth Maulem v čele.


Část z nás se vrhne do boje s neporazitelným lovcem odměn Boba Fettem (ten fakt vypadá jak opravdický!).


Neváháme se střetnout ani s podivným ufonem s dlouhým nosem a dát mu co proto!


Ale s Darth Maulem může svést souboj jen mistr Jedi a že je to epická bitva, do které vloží oba veškerou svou Sílu!


Boj je však nerozhodný, zadýchaný Kenobi zcela autenticky padá k zemi, a že mu chvíli trvá, než nám sdělí, jak to dopadlo. Darth Maul se zbytky zbědovaného gangu prchá z bojiště. Prý to bylo nerozhodně, i když my si myslíme, že jsme jim to teda dost nandali.

„A kdy bude další boj?“ ptáme se nadšeně mistra.
„Brzy... obávám se, že přijde opět brzy,“ funí Kenobi a sbírá se ze země.

Ale než nás sithská armáda napadne (a že se na to dost těšíme), hned nás čeká další mise. Abychom zjistili, co na nás Impérium a Darth Maul chystají, musíme zjistit jejich tajné plány. Naštěstí jsme zrovna na té správné planetě, na které před tisíci lety sídlil mocný mistr Jedi (super štěstí, to určitě díky Síle) a ten kdesi skryl co jiného než mocný artefakt. Když ho najdeme a když budeme už dost mocní Jediové, uvidíme, co se děje kdekoliv v galaxii. Třeba i co zrovna chystá Darth Maul a Darth Vadera.


Vydáme se jej proto hned hledat. Síla nás vede napříč hlubokým lesem, kde se klidně můžou skrývat místní domorodci – Ewokové. Takoví malí plyšoví roztomilí medvídci, rozumíme si? Celou cestu je vyhlížíme, ale narazíme jen na jejich pasti, ty zas tak roztomilé nejsou! Pak vyjdeme na rozlehlou zarostlou pláň.

„Tuskenští nájezdníci!“ upozorní nás Kenobi a všichni se skrčíme. Skutečně, po cestičkách vyšlapaných v porostu hlídkují nebezpečně vyhlížející mimozemšťani.


Ale to určitě nejsou jen tak vyšlapané cestičky, ale dráhy, které vedou k indiciím, co nám odhalí, kde je kámen Síly (to je ten mocný artefakt, jestli jsme to ještě nezmínili) ukrytý. To dává smysl!

Rozhlížíme se a hledáme cestu, ale Tuskenové nám stojí v cestě. Musíme se plížit krok za krokem. Kdykoliv hrozí, že Tuskenové zahlédnou náš pohyb. Když zavolají posily, mise je zmařena...


„Kráčí naší cestou, co máme dělat, mistře?“ šeptáme do vysílačky.
„Zůstaňte nehnutě stát, honem, skryjte se!“ varuje nás Kenobi. „Upozorním vás, až se nebude dívat vaším směrem.“
„Mistře... proč má ten Tusken plavecké brýle?“
„Ne!“ vykřikne Kenobi polohlasně. „Díky těm brýlím vidí ještě lépe, je to jejich vůdce, mějte se na pozoru!“
„Tyjo,“ dovolíme si jen špitnout.


„Tým Rudý 1, proběhněte až k lesu. Modrý 2, vyčkejte, až Tusken projde, pak se propližte až k dřevěnému chrámu Ewoků.“
„Myslíte k tomu krmelci, mistře?“ ujišťujeme se.
„Ano, jejich chrám přesně krmelec připomíná!“

Nakonec se každému z našich týmů podařilo získat jednu část nápovědy, a když jsme se zas dostali do bezpečí lesního stínu, mohli jsme si je přečíst.

„Mocný kámen síly hledáte? Zde jej však neobjevíte. Vydejte se na planetu, jejíž jádro je z vody. Kámen skryli mí spojenci Kunka... Gugan... sakra ten starej mistr strašně škrábal!“
„To budou Gungani!“ radí jeden ze znalců všech galaktických ras.
„Hledejte jej ve vodním chrámu jejich mocného božstva, kde jej stráží oceánské kreatury. Podepsán mistr Jedi Arca Jeth,“ dočteme tisíc let starou zprávu.

Jak už je jistě všem čtenářům tohoto příběhů jasné, kámen se skrýval na planetě Naboo. A tak nadešel čas opustit Endor a vydat so dál v našem dobrodružství.

„Ještě nemůžeme odletět,“ smutně nám oznámí Kenobi.
„Proooč! My chcem na Naboo! Budem se tam koupat!“ protestujeme.
„Žvejkal... kdy jste jej naposledy viděli?“

Uvědomíme si, že posledně nás uvítal hned první den. Mysleli jsme, že v tom vedru vzhledem ke všem těm chlupům a huňatému obočí, o kterém se wookijštinou svěřil, že přes něj vůbec nevidí, nechtěl ven vylézat... ale že by byl důvod jiný?

„Darth Maul jej unesl...“

Tak to jsme si mohli myslet! Vypadá to, že bude další boj! Ale předtím jsme se nenápadně museli vypravit do hlubiny lesa k základně gangsterů, kterou Kenobi právě objevil. Ještě jsme nemohli vyvolat rozruch, co kdyby Žvejkalovi ublížili? A tak jsme se plížili okolo strážců rozesetých všude po lese. Snad dorazíme včas!


Již z dálky jsme slyšeli zoufalé Žvejkalovo vytí. A pak jsme spatřili i Darth Maula. Tomu to jednou teda pořádně oplatíme, až mu rohy vypadají! Právě Žvejkala vyslýchal a trýznil, zaslechli jsme, že chce nalézt kámen Síly dřív než my. Žvejkale, drž se! Kéž bychom skrze to jeho hafání poznali, co říká...


Darth Maul si dal chvíli pauzu, ale sliboval, že až se vrátí, ať si ho ten opičák nepřeje. Přišla naše chvíle, všichni jsme přiběhli k Žvejkalovi a rozvázali provazy.


„Žvejkale, žiješ?“ špitáme.
„Éééééé, ůůůůééééé,“ pozdravil nás a my vypukli v jásot.
„Rebelové!“ zaburácel temný hlas z lesa. „Nenechte je utéct!“

Rychle jsme se klidili zpět na základnu, zločinci Darth Maula už nám byli v patách. Jupí, zas bude boj! A taky že přišel. Každý jsme chránili naše kajuty a hlavně poraněného Žvejkala.


Ale tentokrát Darth Maul odešel s nepořízenou a my zjistili, že náš výcvik už se vyplácí. Zvedli jsme kotvy Milenia Falcon a mohli zamířit na Naboo.


Jak nás mistr Kenobi poučil, na Naboo, jsme museli předstírat, že rozhodně nejsme Rebelové. Impérium má špehy všude a mohli bychom se odhalit dřív, než kámen najdeme. V myšlenkách jsme stále byli s princeznou Leiou, která kdesi prchá před letouny Impéria. Kéž bychom jí mohli pomoci. Ale silou vůle jsme se museli vžít do našich rolí a předstírat, že jsme vesmírní obchodníci, kteří se na tržišti na Naboo snaží získat exotické zboží. Do rolí jsme se vžili docela dobře. Kromě důležitých zásob veškerých exotických bonbonů, čokolád a čipsů se nám podařilo získat i plně funkční výzbroj, která se během boje bude rozhodně hodit, zvlášť když vydává velice odstrašující zvuky. Mistr Kenobi se jen naprosto soucitně tvářil, když jsme jej po chvíli žádali, aby nám v blasterech (které nápadně připomínali pozemské kalašnikovy) vyměnil baterie, aby odstrašující zvuk mohl dál velice nahlas znít. S velkou lítostí nám oznámil, že to bohužel není možné.

Stále jsme netrpělivě očekávali princeznu Leiu (je pochopitelné, že jí cesta napříč galaxií trvá tak dlouho, když jsou jí v patách letouny Impéria, a navíc když se vydala po dálnici D1).

Ale během našeho zkoumání tržiště Kenobi nalezl několik Gunganů, kteří mu poradili, kde hledat chrám, který skrývá kámen Síly. Kenobi se netvářil, že by se vrhl do vln, svedl souboj s vodními příšerami a vyzvedl jej sám (ono přece jen už není nejmladší), a tak jsme všichni použili naše schopnosti síly a vyzvedli jej z hlubiny.


Jaká to radost nás pohltila, když jsme po návratu k Mileniu Falcon v jeho blízkosti nalezli neznámé vznášedlo. Princezna je tu! Její příchod jsme museli řádně oslavit fanfárou a uvítacím průvodem.


Princezna přiletěla v pravý čas, protože právě ona je samozřejmě tou pravou, kdo dokáže s naší pomocí aktivovat kámen Síly. A tak všichni začneme meditovat (a že nám to docela šlo a výjimečně jsme byli i potichu). Meditujeme, meditujeme, princezna drží kámen v ruce a do vysílačky vzkazuje, že už docela těžkne a netrpělivě čekáme, až se spustí vize, která nám odhalí plány Impéria. A pak konečně spustí imperiální pochod a my vidíme, co se odehrává právě v těchto chvílích na Hvězdě smrti.

Do hangáru vchází Darth Vader s průvodem svých lovců Jediů. Přistává raketoplán Tyderium a v doprovodu čety stormtrooperů z něj vychází císař Palpatine. Zaposloucháme se do jejich rozhovoru, aby nám nic neuniklo.


PALPATINE: Povstaň, lorde Vadere.
VADER: Imperátore. Vaše návštěva je pro nás radostným překvapením.
PALPATINE: Cítil jsem narušení v toku síly. A také nejistotu v tvém odhodlání ke splnění úkolů, které máš před sebou. A tak jsem přišel, abych posílil tvé úsilí k nalezení moci Temné strany.


VADER: Vaše rady pro mě byly vždy prospěšné.
PALPATINE: To jistě. Pověz, jak se vyvíjejí naše plány.
VADER: Moji lovci Jediů již narazili na stopu po Kenobim. Nebude trvat dlouho a všechna ta rebelská špína se před námi přestane skrývat. Právě dnes jsme dosáhli nemalého úspěchu. Zachytili jsme signál z raketoplánu té zrádkyně, princezny Leiy. Mí lovci už jsou jí v patách a je to jen otázka hodin, než ji osobně vyzpovídám. Věřím, že moje metody budou jako vždy neodolatelné a ona mi prozradí, kde Kenobiho najdu.
PALPATINE: Cítím tvou nenávist k tvému bývalému mistrovi. Posiluje tě, ale také ti zatemňuje úsudek. Rebelové jsou jen nevýznamná skvrna na mapě galaxie, kterou smetu jedním mávnutím rukou. Čím déle porostou jejich naděje na návrat Republiky, tím víc budou trpět, až je zhatím, a tím více vynikne má moc. Odložíš stranou svou pomstu Kenobimu a budeš se soustředit na důležitější úkoly.
VADER: Co může být důležitější než navždy zničit řád Jedi?
PALPATINE: Nejdříve se musíme vypořádat s mým bývalým učedníkem Darth Maulem. Jeho moc roste a jeho arogance, že by mě mohl nahradit, už je neúnosná. Vyšleš svoje lovce, aby ho našli, vybili tu zločineckou chátru a Darth Maula osobně přivedli mě.
VADER: Snad jej nechcete znovu přijmout do svých služeb?
PALPATINE: Ne. Chci, aby se přede mnou svíjel, až jej budu smažit svými blesky a pochopil, kdo je jediný sithský mistr v Galaxii (smích).
VADER: Výborně, můj pane.


PALPATINE: Věřím, že jsou ti mé příkazy naprosto jasné. Dostaneš svou příležitost konečně porazit toho bezduchého starce Kenobiho, ale teprve až ti to já řeknu.
VADER: Souhlasím, děkuji, pane.
PALPATINE: Jako vždy budu napjatě sledovat tvůj triumf, můj učedníku.

Palpatine se otočí a dramatickým krokem odchází zpět do raketoplánu. Vader se ohlíží za ním a z jeho masky zní jen podrážděné funění.


PLUKOVNÍK: Můj pane, máme tedy vyslat naše jednotky, aby našly zločinecké doupě Darth Maula?
VADER: Ne, plukovníku. Pátrejte dál po Kenobim a do zítra zde chci mít princeznu Leiu, je vám to jasné?
PLUKOVNÍK: Ale Imperátor přikázal...
VADER: A já jsem přikázal něco jiného! Snad vám pomůže pochopit, čími příkazy se máte řídit, když poznáte moji moc.

V ten moment Vader pozvedne ruku proti jednomu z lovců Jediů a ten se vznese do vzduchu, zoufale si drží hrdlo. Pak padne nehybně k zemi.


VADER: Bezezbytku. Seržante. Právě jste povýšil na plukovníka.
SERŽANT: Velmi děkuji, pane.
VADER: Věřím, že pro vás bude poučením degradace vašeho předchůdce. Odneste jej někam, kde pro něj bude využití. Třeba do šachty na odpadky. Pak splňte moje předchozí rozkazy.
SERŽANT: Tak se stane, můj pane.
VADER: A připravte můj soukromý raketoplán. Sám se vypravím za Darth Maulem, že je jeho úkryt na planetě Koriban už přece dávno vím. Nadešel čas si pohovořit. Máme si toho tolik co říct, protože máme tolik společných nepřátel.

Darth Vader odchází do pozadí, zatímco vyděšený novopečený plukovník odnáší svého předchůdce. Vize končí a my si srovnáváme v hlavě, co jsme se to právě dozvěděli.

Ještě než jsme vyrazili na Koriban, museli jsme dokončit náš jediský výcvik. A to moc rádi, konečně dostaneme světelné meče!

Mistr nás ale musel poučit, že boj se světelný mečem neznamená jenom mlátit se po hlavě hlava nehlava.


Vyzkoušeli jsme si proto ty nejdůležitější chvaty.


Také jsme se naučili odrážet mečem střely z blasteru.


A když jsme se konečně stali rytíři Jedi, nemeškali jsme čas a vypravili se na planetu Koriban. Cestou jsme se však neflákali, princezna Leia nám jako admirálka hvězdné flotily rebelů vysvětlila, jak můžeme naši výzbroj proti Impériu posílit.


A tak jsme se hned všichni dali do vytváření nových prototypů vesmírných lodí, se kterými pak svedeme hvězdnou bitvu.


Ti z nás, kteří již měli odpracováno, si krátili let karetní hrou se speciálními sběratelskými kartami všech známých hrdinů.


Jak jsme dorazili na Koriban, čekala nás tajná mise. Museli jsme předstírat, že jsme žoldáci, kteří chtějí vstoupit do spojenecké armády Sithů. A tak jsme se potkali naživo s Darth Vaderem a jeho novým spojencem Maulem.


Probíhal nemilosrdný výcvik pod vedením sithských generálů, od kterých jsme se snažili zjistit tajné informace, kde se Sithové setkají, aby spolu projednali plán na svržení císaře Palpatina.


Děsivý pohled Sithů nás ale sledoval na každém kroku, a tak jsme byli opatrní. Ale tak zas nám moc nevadilo zahrát si jednou na Temnou stranu! A proto jsme vše úspěšně zjistili.


Během sithského výcviku se den nachýlil k večeru a my promysleli nový plán. Musíme se proplížit k jednání Sithů a nahrát si jejich rozhovor, ať zjistíme vše, co chystají.

„Provázej vás síla,“ popřál nám Kenobi a my vyrazili.

Jako první nám v cestě stál rovnou Boba Fett. Překonali jsme jej tak, že jsme mu ovládli mysl a přesvědčili jej, že nás ale vůbec neviděl.

„A eště si sedni a prď!“ dodal nápaditě někdo a Boba Fett to hned učinil. Mocná Síla je s námi.


Podél cesty se ve stínech skrývala celá řada dalších strážných, ale všechny se podařilo nenápadně obejít.


Až před nás vyskočilo chlupaté monstrum!

„To není Žvejkal!“ poznali jsme. Už chtěl zaútočit a my se chtěli bránit, ovšem... okovy kolem jeho rukou nám prozradily, že tento wookie je otrokem Maula a my mu přece nechceme ublížit.

A tak jsme se s ním pokusili domluvit.

„Éééééé, grrrrrr, éééé!“
„Ne! To mu neříkej, teď jsi ho urazil, že smrdí!“
„Ééééé,grgr, é!“ Tak to bylo správně, sdělili jsme mu, že mu nechceme ublížit a nebohý wookie nás objal a pustil nás dál.

V temnotě zazářil dvoubřitý světelný meč. Darth Maul se právě blížil k setkání s Darth Vaderem. Nikdo si nedovolí ani dýchat. Jdeme po krůčkách... Maul se zastaví na úpatí kopce. A v temném údolí se rozzáří další meč. Sithové se pozdraví mávnutím čepelemi. Obrysy kovového brnění Darth Vadera se rýsují ve stínech. Jeden po druhém se odvážíme připlížit se blíž, abychom umístili odposlouchávací zařízení.


„Lorde Vadere,“ promluvil zpod kápě Maul.
„Maule, konečně,“ odpoví mu Darth Vader.
„Čas naší pomsty nadešel. Nové jednotky sithské armády jsou vycvičené.“

Ozvalo se táhle zafunění z Vaderovy masky. „Výborně. Pak se tedy spojí s mými věrnými stormtroopery a lovci Jediů.“
„Kdy přijde čas udeřit?“ zachraptí hlas Darth Maula.
„Co je to za zvuky?“ ohlédl se Darth Vader a zkoumal svým pohledem pod hledím přilby stíny, ve kterých jsme se třásli hrůzou.

Rychle pryč! Prcháme lesem tak, abychom nevzbudili pozornost. Nepřerušili jsme jejich jednání? Dozvíme se, jaký je finální plán armády Sithů?

„Vracíme se na Endor,“ oznámí nám Kenobi, ještě než ulehneme k zaslouženému spánku. „Impérium i Darth Maul na nás zaútočí. Ale právě to bude naše příležitost, jak obrátit Sithy proti sobě.“

Pak si všichni společně pustíme nahrávku, kterou se nám tajně podařilo získat.

Intenzivně jsme opevňovali naši základnu a využívali poslední chvíle před bitvou na výcvik.


Pak se ale stala nečekaná pohroma! Jeden z vedoucích oddílů přešel na Temnou stranu a zlákal s sebou celý oddíl.


Moc Imperátora je nekonečná, budeme se muset mít na pozoru, aby neovládl i nás ostatní (což nám tedy nebránilo Temnou stranu trochu pokoušet, protože zabojovat si na straně Darth Vadera je dost cool). Útok započal!


Nejdřív se přihnaly jednotky Imperia v čela s Darth Vaderem, a jak vyhrožoval, účastnil se bitvy i sám císař. Jeho stormtroopeři začali rychle ovládat bojiště, ale my se nedali!


Netrvalo dlouho a na bojišti přistály i tryskáče Darth Maula a bitva propukla s novou vervou.


Na naší straně je však mistr Jedi, odehnal nás od nejnebezpečnějších protivníků a sám se vrhl do souboje se svým někdejším učedníkem i dávným soupeřem.


Když už se bitva zdála beznadějná, Kenobi využil situace a pustil tajnou nahrávku, kterou jsme získali. Do bitevního pole zaznělo vše o tom, jak Darth Vader spolu s Darth Maulem chystali svrhnout císaře Palpatina.

"Ty hanebný nevděčný zrádče!" rozzuřil se Palpatin a sršely kolem něj blesky. Stormtroopeři hned zaútočili na Vaderovi věrné lovce Jediů.

"Ty bezcharakterní robotický lháři!" byl vzteky bez sebe Darth Maul, když zjistil, že zrada čekala i jeho. Jeho gangsteři ukončili útok a stáhli se do svých lodí. Stejně tak se podařilo prchnout i Vaderovi a nakonec zmizela i oslabená armáda Imperátora. Boj skončil naším vítězstvím a přišel čas je oslavit.


A tak končí příběh o nejslavnějším vítězství Jediů nad mocí hned tří Sithů. Ale skutečně končí? Darth Maul je se zbytky svého gangu na útěku neznámo kde. Armáda Impéria je oslabená a rozdělená, Darth Vader vede otevřenou válku proti císaři. Avšak dokud Sithové vládnou galaxii, boj rebelů za svobodu nekončí! A tak se musí znovu za rok v plné síle spojit a vypořádat si to s Temnou stranou jednou pro vždy!


Zobrazit fotogalerii