Jak vytvořit Jurský park? Jednoduše!

19. prosinec 2018

Ahoj všichni rodiče, oddíloví vedoucí a hlavně všichni milovníci dinosaurů!

Rádi bychom se s vámi podělili o své zkušenosti s tím, jak se tvoří Jurský park, což nás naučili naši vedoucí na podzimní víkendovce. Je to totiž úplně jednoduché a přitom supr zábavné! My, co už to umíme, si vlastní dinosauří svět vytváříme i sami doma.

Potřeby:
Čtvrtky A3
Papíry
Barvy a štětce (pastelky, vodovky, voskovky, tempery….)
Lepidla, lepicí páska
Nůžky
Návrhy věcí na tvoření reliéfního povrchu: toaletní papír, noviny, krepový papír, větvičky, kamínky a jiné přírodniny, karton, plastelína, lego…

 


O co tedy jde? Nejlepší zábava je to ve více lidech, když si každý jednotlivě nebo ve skupince tvoří vlastní kousek Jurského parku a soutěžíte, čí bude největší a úplně nejhezčí a budou v něm spokojení stegosauři i tyranosauři.

Když vás je hodně, začnete park vytvářet z jednotlivých rohů místnosti a každá skupinka se snaží dopracovat svou část parku (nejlíp co nejdelší cestou) až do středu místnosti, kde leží rozcestník. Musíte totiž logicky tvořit silnice, které jednotlivé části propojují a ve středu se napojí na cesty ostatních skupin, ať můžou návštěvníci projít bezpečně úplně celý park. Zároveň se snažíte zabrat co největší plochu, aby se tam těch praještěrů vešlo co nejvíc. Tohle spojování je zábava, ale velká sranda je i tvořit si sám v pokojíčku jen svůj vlastní Jurský park. Takový je úplně nejlepší, protože vám do toho nikdo neke… nemluví!


No, a co je k tomu potřeba? Tak určitě co nejvíc gumových dinosaurů, (jestli teda zrovna nemáte po ruce nějaké živé) a klidně různých velikostí, aby v parku byli dospělí i mláďata. Ty nám naši vedoucí pořídili, ale doma jich jistě každý z vás má plný vlastní zvěřinec. A kdo ne, může si je nakreslit.


Pak jsou důležité čtvrtky, radši pevnější než tenký papír, aby se nemačkal, a když máte papír velikosti A3, je to vůbec nejlepší, protože zaberete větší plochu. Ze čtvrtek, jak už určitě chápete, se dělají jednotlivé plochy Jurského parku. A co ještě k tomu? Právě že vlastně cokoliv! Pastelky, voskovky, vodovky, prostě cokoliv, čím se čtvrtky pomalují. Na jedné může vzniknout pastvina pro corythosaury, na další vysoké palmy, které ožírají apatosauři a hned vedle třeba džungle se zákeřnými velociraptory, na kterou navazuje obří jezero, kde se plácají plesiosauři. Ale skoro jsme zapomněli na pterodaktyly! Pro ty musíme vytvořit skály, třeba z krepáku, nebo obarvených starých zmuchlaných novin, anebo je vymodelovat z rozmočeného toaleťáku. (Fakt to vypadá jak skála!) Pak se z plastových kelímků polepených barevným papírem dají udělat hnízda. Ale použít můžete třeba taky větvičky z lesa a uplést hnízda pro dinosauří vajíčka, nebo z krepáku vytvořit stromy a jezero obložit kamínky. Ale co další atrakce pro návštěvníky parku?


No, co asi, když máte doma dinosaury, určitě tam máte taky lego, ne? Tak jim postavte krásné muzeum nebo hotel a vedle ohradu pro triceratopse, ať se z balkonu mají na co koukat. A když už máte lego v ruce, sestavte také auta pro návštěvníky, která je budou vozit napříč parkem.

Co se ještě hodí? Samozřejmě obrázková knížka, kde se o dinosaurech něco dočtete, pokud zrovna nemáte to štěstí, abyste při výrobě měli po ruce vzdělané vedoucí, kteří vědí o dinosaurech všechno (nebo to aspoň dost dobře předstírají). Snad si nemyslíte, že můžete na jednu plochu dát společně allosaura a pachycephalosaurus (věříte, že během víkendovky se to přinejmenším dva z nás naučili i vyslovit?)? To tak! Měli byste hned místo Jurského parku výstavu kosterních pozůstatků. Zapotřebí je totiž dobře zvážit, který dinosaurus potřebuje mít jaké prostředí a kteří nesmějí být spolu v jedné ohradě, aby se nepoprali, nebo rovnou nesežrali.


Už to máte? Z postele vám stéká vodopád do jezera, ze kterého se právě vynořil mosasaurus, okolo skříně se prohánějí luční travou gallimimové, z temného doupěte pod židlí se vynořil tyranosaurus a jde na lov. A hlavně celý pokojík máte pokrytý plochami Jurského parku a všude spoustu modelů dinosaurů a po silnicích, které křižují koberec, vyrážejí první návštěvníci ve svých vozech. Tak to jste se přesně drželi návodu a ve svém Jurském parku teď můžete žít a řídit ho, jak dlouho se vám zachce. A ne aby se rodiče pokusili vám jej rozbourat, až půjdou luxovat! Trocha prachu parku přece neuškodí, že jo…


A my už se těšíme, až si příště na letním táboře postavíme Jurský park v přírodě, protože to je taky klidně možné a není potřeba ani používat papírové plochy. Tak to třeba zkuste na táboře s námi, anebo sami na zahradě.

Další rady: Pokud se rozhodnete tvorbu Jurského parku využít jako tematickou aktivitu pro vaši pobytovou akci, můžete děti motivovat sbíráním bodů. Když v ostatních dílčích aktivitách oddíl nasbírá body, může si za ně pak pronajímat dinosaury a na základě toho si svůj park rozšiřovat postupně.

Tip: pro zpevnění postříkejte papíry lakem na vlasy, nebo jej potřete tapetovacím lepidlem, nebo rozředěným herkulesem.

 

Dan

Starší článek
Zimní výzdoba »